MANGA ÇİZİMİ KALEMLER

Kağıt Üzerinde Manga Çizmek
Japonya’daki manga çizerlerin kullandığı aletlerin başında tabi ki, sanat kalemleri gelir. Aşağıda kalem çeşitlerini inceleyeceğiz

Kalemler
Kalemler çizimde çok önemlidir çünkü kendinizi rahat hissederek istediğiniz figürü çizebilirsiniz. Kendi stilinizi oluşturmanızda ve bakış açınızı yansıtmanızda bir araçtır kalemler. Mürekkep ile can bulur çizimleriniz. Her dokunuşta farklı bir sanat ortaya çıkar. Eğer doğru kalemi kullanırsanız yüz ifadeleriniz o kadar inandırıcı olur. Mutlu bir insanı daha ne kadar mutlu ya da üzüntülü bir insanı ne kadar üzgün çizersiniz bunu kaleminiz belirler.

G-KALEM
(Zebra, Tachikawa, Nikko)

Manga sanatçılarının en yaygın kullandığı kalem türüdür. Sadece Japonya’da üretilir.Taklit olarak Hunt yapılmıştır ama orijinalinin yerini tutamamıştır. G-KALEM, kalem uçlarının kralıdır. Oldukça sert ve kalın olmasına rağmen çok ince çizgiler bu kalem ucuyla çizilebilir. Diğer sert ve kalın kalem uçlarına göre daha rahat kullanılır ve hafif bir baskıyla istediğiniz kalınlıkta çizgiler çizebilirsiniz. Kağıt üzerindeki kontrolü rahattır. Yetenekli bir el G-Kalem ile ayrıntıları çizebilir.
En ünlü Shounen mangakaları arasındaki Toriyama Akira ile Shounen Jump manga dergisindeki mangakalar bu kalemi kullanır.

HUNT "Fine-Point 99"

Amerikan tarzı G-Kalem dir. Geniş çizgiler çizer ve oldukça çirkin bir bronz gölge oluşturur. Orjinalini almazsanız geri iade edin.

ROUND, SPOON Ya da KABURA Kalemler
(Zebra, Nikko, Tachikawa, Hunt) Japonya’da Yuvarlak anlamına gelir. Sert kalem ucu tipidir.

Kuvvetli, güvenilir ve kullanımı kolaydır. Bu ürünler çizgileri zarif gösterir.Kalem tiplerinden en geniş olanıdır Japonca "kabura"= şalgam anlamındadır. Gözyaşı şeklinde bir görünümü vardır.Diğer kalem uçları gibi keskin değildir. Küçük kaşık şeklinde bir izdüşümü vardır. ultra-ince hat sanatı kalemi gibi bir tiptir.Kağıdı lekelemez ya da kaçırmaz. Hunt versiyonundan daha küçük ve daha yaralıdır. Japon versiyonlarının hepsi Huntdan daha geniş, daha fazla dengesi ve kayması vardır.
Kabura Küçük çizgi değişmesini üretir. Bu yüzden çizim işi yapanların canı sıkılmadan kullanacağı bir kalemdir. Bir çok ünlü mangaka bu kalemi kullanır. Bu kalemi kullanan kişi taslağı bilir ve ince çizgilerle çizimi bitirir. Oldukça ince ucu vardır ki kağıt üzerinde coşar ve asla lekelemez. Kabura tipi kalem ucu kullanan bazı mangakalar Masamune Shirow (Ghost In The Shell), Takada Yuzo (3x3 Eyes) ve (Rurou ni Kenshin).

CROW-QUILL Ya da MARU PEN
(Kabura gibi bir kalem ucudur.)

Bu kalemlerin çok çeşidi vardır. Yuvarlak çizebilen bir kavisli bölümü vardır. Tüm ince çizgileri çizer. Bu çizgiler kibar ve güzel çizgilerdir. Genellikle shoujo manga sanatçıların %85 ‘i kullanır.
Hunt 102 standart bir kalemdir ve ince çizgiler çizilebilir ve oldukça esnektir.

Okul Kalemi
Okul kalemi olarak Japonların tercihi Hunt 104’dür. 104 ‘den daha fazla kalınlık verir. Küçük bir basınçla değişir. Bu yüzden BGs’den daha iyidir., Detaylar ve hızlı çizimler için kullanılır.Kalemin ucu yumuşatıldıktan sonra balon çizgileri yapılabilir.
TABİ BUNLARI BULAMAZSANIZ SİZE ÖNERİM 
 PITT Artist Pen Manga Set 
Fiyatı =25TL

 Faber Castell 8 Pitt Artist Pen Manga Set, dünyada popülaritesi giderek artan manga çizimleri için ideal bir settir. Manga çizimlerinin yapılışını gösteren resimli kullanma talimatı poşetlerin içindedir. 6 farklı tonda fırça uçlu FC Pitt artist pen ve 2 farklı kalınlıkta yuvarlak uçlu siyah renk FC Pitt artist pen olmak üzere 8 kalemden oluşur.